Šváb zelený - Panchlora nivea

    

Velice aktivní druh švába - pozor létá a leze po skle i plastu :)


Rozhodnutí o chovu krmného hmyzu bylo jen otázkou času. Hlavní důvody pro mě byly: chovat si KVALITNÍ krmivo a ušetřit. Přes to, že jsem svoje pagekouše krmila cvrčky, chovat cvrčky jsem nechtěla - z informací na netu vyplývá, že proto, že jsou cvrčci kanibalové, musí se chovat ve více chovných zařízeních, což znamená prostor. Takže volba padla na šváby. Jako první druh jsem si pořídila druh Blaptica dubia s nimiž jsem musela ze dvou důvodů skončit. První důvod byl, že z mých pagekoušů je baštili jen dva a z toho jeden jen z nutnosti. I přes to, že jsem ostatní pagekouše zkusila mírně "vyhladovět" (samozřejmě starší a zdravá zvířata) dubie prostě odmítaly. Myslí, že to bylo hlavně z důvodu malé aktivity švábů (cvrčci jsou aktivní a v krmné nádobě pobíhají - zatím co švábi si tam dřepnuli a dělali, že tam nejsou). Druhý důvod byl, že i přes informace na internetu - že pokud vám pár dubií uteče nic se nestane (pojdou, nerozmnoží se), jsem se dozvěděla o opačné osobní zkušenosti. 

Při výběru krmného hmyzu jsem se zaměřila na na tyto otázky:

1) Pokud uteče, přežije a rozmnoží se?

2) Jak velký prostor je potřeba pro chov?

3) Jak velká jsou stádia? (aby zajistila krmení pro prcky i pro dospělé)

4) Pokud hmyz pagekouši nezbaští, neublíží jim? (z chovu sklípkanů vím, jak může být takový hmyz nebezpečný pro svlékající se zvíře, u pagekoušů to riskovat nechci)

5) Je možnost, aby byl krmný hmyz hezký na pohled? (hmyzu zrovna moc nefandím)

6) Budou je pagekouši žrát?

Další volba, se kterou snad budu spokojená já i mí chovanci, padla na Švába zeleného - Panchlora nivea. 

1) Tito švábi pocházejí z tropických oblastí - nymfy mají rády vlhko a docela velké teplo což by u nás přes zimu nenašli ani v květináčích. 

2) Prozatím je chovám v jedné menší plastové nádobě (32x21x14). Množení probíhá bez potíží od prvního dne - substrát se hezky hemží nymfami všech velikostí. Až se dostatečně "rozjedou" půjdou do většího :) 

3) Stádia toho to druhu jsou velká od nymf - 1 milimetru, po dospělce - cca 2,5 cm u samic a cca 1cm u samců

4) Dospělí švábi mají kousací ústrojí vyvinuto k sání šťáv, tudíž u dospělců poranění nehrozí, u nymf (jsou všežravé) nehrozí že vylezou z krmné nádoby.

5) Ano, tito švábi se líbí i mě. Nemám z nich takový pocit "živého stroje" - vypadají spíše elegantně.

6) Pro pagekouše jsou neodolatelní :)

Obecné informace:

Chov: Chovám je v plastovém boxu s vyříznutou skoro celou vrchní částí víka (potřebují dobré větrání), které je zajištěno muším pletivem. Na dně je cca 3cm vrstva lignocelu na kterém je vysypaná lesní hrabanka. V tomto substrátu jsou zapíchané kusy tlejícího dřeva a bukové a dubové listí (tlejícími organickými zbytky rostlin se živý nymfy). Substrát udržuji vlhký. Na substrátu jsou položeny kusy kůry (jako úkryty). Teplota okolo 25-28°C. Kvůli vlhkosti substrátu - rosím (kapky vody ze stěn pijí i dospělci). 

Potrava: Nymfy jsou všežravé. Živý se tlejícím dřevem i listím ze substrátu. Nymfy přikrmuji (proč jim nedopřát, když se to potom odrazí ve zdraví mých pagekoušů :) ) - u mě jim prozatím nejvíc chutná krmení určené pro šváby (zakoupeno na stránce krmny-hmyz.cz ). Tímto krmením poprašuji substrát. Další co mám ozkoušené (a nymfy to zbožňují), je mrtvý hmyz. Zkusila jsem položit na substrát mrtvého cvrčka. do rána po něm nebyla ani stopa :). Takže třeba taková "letní masařka" může být naprosto ideálním zpestřením.  Dospělci se živí ovocem. Ideální je v hodně zralém stavu. Mohou to být banány, broskve, víno..  zkrátka vše co už u vás doma přestává být vhodné ke konzumaci :). Dospělci také velice rádi přijímají medové šťávy, je vždy lepší, med naředit trochou vody (bez vody by se mohli švábi k medu přilepit a uhynout). Potravu těchto švábů beru jako VELKÉ plus. Vzhledem k tomu, že pagekouši se živí hmyzem a ovocem, je podle mě hmyz živící se ovocem tou nejlepší volbou.

Odchov: Samička je vždy větší (až 2,5cm) než sameček (cca 1 cm). Samiček bývá poměrově méně než samečků. Z jednoho spáření bývá za zhruba 4-6 týdnů cca 50-70 nymf. Vývoj nymf trvá v ideálních podmínkách cca 3 měsíce.