Něco málo o Bojovnici pestré

O chovu Bojovnice pestré je toho hodně napsáno na naší úžasné české stránce splendenspower.cz, hlavně ve fóru je popsáno velké množství informací např. o  krmení, vybavení akvária, nemocech nebo třeba o rozmnožování. Z tohoto důvodu se zde nebudu nijak moc rozepisovat o tom jak tyto rybky chovat (pouze ve zkratce). Spíše zde budu uvádět své tipy, rady a některé postupy.

Betta splendens - česky Bojovnice pestrá je sladkovodní ryba, pocházející z jihovýchodní Asie. Většina dnes chovaných forem se výrazně liší od původní přírodní formy, která se dnes chová spíše jako rarita. 

Tyto ryby se často chovají v malých nevyhovujících bettáriích (většinou na doporučení "zkušeného" akvaristy z obchodu). Nejlépe s barevným pískem, nějakou tou mušlí nebo s umělými květinami. Takovýto chov je však naprosto nevhodný. Tyto rybky jsou opravdu nenáročné, ale to neznamená, že jim nemůžeme poskytnout prostředí, které bude alespoň částečně podobné tomu v kterém žijí (a to opravdu není fosforově oranžový písek s umělými květinami). 

Betta splendens

female

Samice se většinou moc často nechovají. I když je to velká škoda. Podle mě je to proto, že v ZOOshopech často nevěnují kvalitě samic pozornost. Více přeci vydělají na závojových samcích hýřících barvami. Jenže ono to tak úplně není, když je samice Betty ve stresu jakoby vybledne a nahodí horizontální pruhy..Takže člověk, který si jde do ZOOshopu pro rybky, si nevýrazných šedých myšek (vystresovaných samic) ani nevšimne a rovnou míří k závojovým samcům. 

Samice ale můžou být stejně hezky barevné jako samci a ještě jich můžete chovat v jednom akváriu více než 1 (tedy ve většině případů, někdy i samice umí být pěkná "potvůrka", pak je na místě tuto samici oddělit do samostatného akvária). 

Co se týče samic z jednoho výtěru (sester) většinou je jejich soužití naprosto bezproblémové.



Samozřejmě s větším počtem ryb roste i velikost akvária! 

Pro  chov jedné samice samostatně doporučuji nejmenší velikost nádrže 10L. Pro dvě samice 25L. Pro 3 - 4 samice (nejlépe sestry) nejméně 35L s hodně rozčleněným terénem (kameny, kořeny) a spoustou rostlin. Pro 5-8 samic - 54L.... Tyto čísla jsou pouze ORIENTAČNÍ!! I ryby jsou živé bytosti (Betty navíc teritoriální) může se stát, že ani 80L akvárium nebude dost velké  pro 2 samice, které si nesednou. 

 Díky rozčleněnému terénu rostlinami, kořeny a kameny můžete chovat i v menší nádrži více rybek (samozřejmě platí pravidlo            1L / 1-2cm délky ryby). Rybky mají možnost najít si každá svůj prostor nebo se v případě potřeby schovat. 

Betta splendens

male

Samci bojovnice pestré jsou velice teritoriální. Nikdy nechovejte více samců pohromadě. Tyto pokusy většinou končí nehezkým oškubáním jednoho nebo obou samců, v horším případě smrtí jednoho z nich.



Prosím nedejte na módní trendy a na rady "zkušených" prodavačů v akvaristice. Nekupujte svému Beťákovi žádný Betta kit nebo podobné nesmysly. 

Samec Betty splendens si zaslouží akvárium alespoň o velikosti 10L. Toto akvárium vás na internetu nebo u sklenáře vyjde zhruba na 100,-+

Další věc, kterou nedoporučuji jsou umělé květiny. Mají ostré hrany o které se může váš Beťák nehezky poranit nebo si roztrhat ploutve. 

Návodů jak zařídit a založit akvárium je na internetu opravdu velká spousta např. na stránkách: akvarijni.cz.



Chov:

Nedoporučuji chovat samce společně se samicemi.

Betty jsou teritoriální ryby takže nejen, že se potom v akváriu prohání samec za samicí, ale ještě ke všemu, prohání vybraná samice ostatní ryby, které se o dění zajímají. Navíc ani v přírodě nežije samec na jednom uzavřeném prostoru společně se samicemi. 

Také jsou podle mého názoru, při soužití samce se samicemi obě pohlaví zbytečně vyčerpávána neustálými námluvami. Myslím si, že to ryby nutí mít celoročně období páření (které mají ve volné přírodě jen určitou část roku).


Typy ploutví, barvy:

Vyšlechtěné chovatelské formy (typy ploutví, barvy) i s fotografiemi najdete např. na:  

theaquariumwiki.com


Přípravky k úpravě vody:

Nebudu se zmiňovat o přípravcích tipu Aqua safe ani o žádných regulátorech odstraňujících chlor. Ráda bych spíše popsala něco co si můžete doma pro úpravu vody vyrobit sami. 

V přírodě v potocích, řekách, jezerech, ale třeba i v rýžovištích najdeme spadané větve stromů, opadané listí, tlející zbytky rostlin a podobně. Všechno toto vytváří pro vodní obyvatele přirozené prostředí. Tlející rostlinné zbytky uvolňují do vody třísloviny, huminové kyseliny a jiné látky, které příznivě působí na zdravý vašich akvarijních obyvatel ale i na rostliny. Mám z vlastní zkušenosti vyzkoušeno, že tyto rostlinné "výluhy" příznivě ovlivňují zdravý ryb i krevetek a výrazně rybky podporují ke tření. Uvedu pár příkladů, kdy zvyšuji množství přidaného výluhu (výluh totiž používám v malém množství ve všech akváriích): pokud samec nestaví pěnové hnízdo nebo se mu hnízdo rozpadá; adaptace nové rybky na nové prostředí; pokud dávám k sobě samice, které nejsou sestry a neznají se; samci i samici po tření a tak dále.

Výluh koupit nebo si zajít do lesa?

1. možnost: Na internetu nebo v Zooshopech najdete velké množství těchto preparátů. Od již připravených (hotové výluhy) přes čistě přírodní látky (listí mandlovníku, olšové šišky, rašlina a pod.). 

2. možnost: Samozřejmě, že si můžete pro svoje rybky pocházející z jihovýchodní Asie kupit v obchodě mandlovník mořský (ať už listy nebo výluh), který také hojně využívají asijští chovatelé...ale nemusíte :) 

U nás se pro obohacení akvarijní vody používají například: listy olše, dubu, buku nebo také olšové šišky (uvádím jen mnou ozkoušené).

Návod je jednoduchý: na výluhy se požívá spadané listí ze stromů. Takže na podzim, až bude padat listí, vyražte s plátěnou taškou na procházku (nejlépe do lesa, nebo někam, kde není moc provoz). Nasbírejte si listí dostatek, můžete ho používat až do další sezony :)

Když už máte listí nebo šišky, je lepší je doma dosušit, aby se vám později nestalo, že se díky vlhkosti nějak znehodnotí a vy je musli vyhodit. Někteří vkládají listy i šišky do akvária bez úpravy (látky se uvolňují postupně a zároveň je to hezká dekorace). Já dávám listí nebo šišky (nebo i dohromady) do velké 4L zavařovací sklenice a zalévám vařící vodou = dělám výluh. Sklenici plním listím asi do poloviny. Výluh ve sklenici nechám alespoň týden odstát a následně výluh používám dle potřeby. 

Listí nebo šišky jde, ale samozřejmě použít také, tím, jak se dále rozkládají do vody stále uvolňují potřebné látky. Také si na nich rádi smlsnou akvarijní šneci nebo krevetky :). 

Ze začátku jsem hledala doporučení na množství výluhu, ale časem mi došlo že to asi není. Postupně si na dávkování výluhu přijdete sami ;). Nemyslím si, že jde tímto výluhem nějak předávkovat, spíš si dávejte pozor na to, jaké listí sbíráte.

Upozorňuji, že tyto domácí výluhy barví vodu do jantarové barvy ;)

Pokud se o využití listí v akváriu chcete dozvědět více, radím - internet a hledat ;)